Amuzadeh

از سروش نوجوان تا آفتابگردان در گفت‌وگو با فریدون عموزاده خلیلی

در برنامه‌ی "جهان کودک" با فریدون عموزاده خلیلی درباره‌ی وضعیت فضای رسانه‌ای کودک و نوجوان، تربیت نیروی متخصص برای رسانه‌های این عرصه و نیز تاسیس نشریات کودک و نوجوان در چهار دهه‌ی اخیر گفت‌وگو کرده‌ایم؛ از سروش نوجوان تا آفتابگردان و چلچراغ.

نشریات کودک و نوجوان در قرن حاضر با نام‌هایی چون “کیهان بچه‌ها” در ذهن ما گره خورده، اما جریان رسانه‌ای ثابت و رشد و توسعه‌ی آن به مرور و در چندین دهه صورت گرفته است، تا جایی که دیگر این عنوان در ذهن افراد دو نسل اخیر، با نام‌های دیگری نیز عجین شده است.

فریدون عموزاده خلیلی از افرادی است که هرچند به عنوان داستان‌نویس پا به این عرصه گذاشت، اما یکی از مهم‌ترین افراد در عرصه‌ی رسانه و نشریات ویژه‌ی کودکان و نوجوانان است. او “سروش نوجوان” را همراه مرحوم قیصر امین‌پور و بیوک ملکی تاسیس کرد، اولین روزنامه‌ی کودک و نوجوان ایران را در دهه‌ی هفتاد با نام “آفتابگردان” راه انداخت و بعدها با “چلچراغ” و دیگر نشریات کاغذی، این روند را ادامه داد. تربیت نیروی متخصص از دل مخاطبان همین نشریات، یکی از ویژگی‌های کار عموزاده است؛ بسیاری از روزنامه‌نگاران دهه‌ی هشتاد و نود، همان تحریریه‌ی نوجوان سروش نوجوان و آفتابگردان هستند.

در این برنامه با عموزاده خلیلی درباره‌ی سیر فعالیت نشریاتی که او سردبیری‌شان کرده سخن گفته‌ایم و هم جریان رسانه‌های این عرصه در سال‌های اخیر را بررسی کرده ایم.

لینک کوتاه: